کاردرمانی

کار درمانی چیست؟!

هر کسی شغل یا حرفه ای برای انجام دادن دارد. شغل کودکان رشد کردن، یاد گرفتن، انجام کاره ای مدرسه و بازی کردن است. کاردرمانی به کودکانی که ناتوانی جسمی، حسی یا شناختی دارند، کمک می کند. این کار به آن ها کمک می کند تا کارهای روزمره مانند غذا خوردن، پوشیدن کفش و جوراب، تمرکز بر یادگیری، نوشتن و بازی با اسباب بازی ها یا کودکان دیگر را انجام دهند.

کاردرمانگران فعالیت هایی را ایجاد می کنند که به کودکان کمک می کند راه هایی برای انجام کارهایی پیدا کنند که به دلیل بیماری یا ناتوانی برای آن ها دشوار است. یا به عنوان مثال، کاردرمانی می تواند به کودکان مبتلا به فلج مغزی که ممکن است نیاز به استفاده از ویلچر یا تجهیزات دیگر داشته باشند، کمک کند تا بتوانند به مدرسه بروند.

کاردرمانگران همچنین ممکن است به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کنند تا نحوه تعامل با دیگران را یاد بگیرند. آن ها همچنین ممکن است به کودکان مبتلا به اختلالات پردازش حسی کمک کنند تا راه هایی برای تعامل راحت تر و مناسب تر با محیط خود پیدا کنند.

یک کاردرمانگر همچنین برای حمایت از بخش های مختلف بدن، کمک ها و تجهیزات مختلفی ارائه می دهد. آن ها می توانند به شما کمک کنند تا وسایلی را پیدا کنید که انجام کارهایی مانند باز کردن یک شیشه، گذاشتن کفش، یا حمام یا دوش گرفتن را آسان تر می کند.

کاردرمانگر چه کاری انجام می دهد؟

اگر نیاز به کاردرمانی داشته باشید، درمانگر بررسی خواهد کرد که چگونه می توانید برخی از انواع فعالیت ها را در مقایسه با سایر کودکان هم سن خود انجام دهید. درمانگر ممکن است از شما بخواهد که الفبا را بنویسید، چند شکل بکشید، چند بازی انجام دهید، کفش هایتان را ببندید، یا یک فشارسنج مخصوص برای اندازه گیری میزان قدرت خود فشار دهید!

برخی از کاردرمانگران به خانه شما می آیند تا ببینند چگونه از پس کاره ای روتین مانند شانه کردن مو یا مسواک زدن بر می آیید. دیگران شما را در بیمارستان یا کلینیک یا حتی گاهی در مدرسه شما ملاقات خواهند کرد. کاردرمانی برای هر فردی متفاوت است. هیچ دو نفر شبیه به هم نیستند و هیچ دو درمانی نیز یک سان نیست.

درمان من چقدر طول می کشد؟

هر کودکی با سرعت خودش یاد می گیرد، بنابراین درمان ممکن است مدت کوتاهی یا مدت زمان طولانی طول بکشد. بعضی از بچه ها وقتی بزرگ تر می شوند یا مدرسه را عوض می کنند، نیازهایشان تغییر می کند. آن ها به کاردرمانگر باز می گردند تا راه های جدیدی برای مقابله با مشکلات یا تسلط بر یک مهارت جدید بیابند.

کودکان می توانند با پیروی از دستورها کاردرمانگر خود به تسریع درمان کمک کنند. مهم این است که سخت کار کنید و خودتان هم در خانه تمرین کنید. برخی فعالیت ها یا تمرینات ممکن است عجیب به نظر برسند اما همه آن ها هدفی دارند. اگر می خواهید بدانید چرا کاردرمانگر شما کاری انجام می دهد، بپرسید، “چرا ما این کار را انجام می دهیم، و چگونه به من کمک می کند؟”

با گذشت زمان و تمرین زیاد، خواهید دید که تمام این کارهای سخت نتیجه می دهند.جهت انجام کاردرمانی برای کودک خود، با کلینک توانبخشی سرو تماس حاصل فرمایید.