گفتار درمانی

گفتار درمانی چیست؟

گفتار درمانی به کودکان و بزرگسالان کمک می کند تا مهارت های ارتباطی و زبانی خود را بهبود بخشند. مهم نیست چه چیزی بر توانایی شما برای صحبت کردن یا برقراری ارتباط موثر تاثیر می گذارد، گفتار درمانی می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. اگر شما یا فرزندتان در صحبت کردن، شنیدن یا استفاده از زبان مشکل دارید، با یک ارائه دهنده خدمات درمانی در مورد ارزیابی گفتار درمانی صحبت کنید.

گفتار درمانی درمانی است که توانایی شما برای صحبت کردن و استفاده از سایر مهارت های زبانی را بهبود می بخشد. این کار به شما کمک می کند افکار خود را بیان کنید و بفهمید دیگران به شما چه می گویند. همچنین می تواند مهارت هایی مانند حافظه و توانایی حل مشکلات را بهبود بخشد.

شما با یک آسیب شناس گفتار – زبان (SLP، یا گفتار درمانگر)کار خواهید کرد تا تمرین ها و درمان هایی را پیدا کنید که نیازهای خاص شما را برطرف می کنند. برخی افراد نیاز به کمک برای صحبت کردن و برقراری ارتباط دارند. برخی دیگر برای پردازش و درک بهتر زبان به گفتار درمانی نیاز دارند.

گفتار درمانی می تواند به بهبود شما کمک کند:

  • مهارت های اولیه زبانی (به خصوص کودکانی که صحبت کردن و برقراری ارتباط را یاد می گیرند).
  • توانایی استفاده از صدای خود را داشته باشید.
  • درک زبان (اینکه چقدر کلمات و زبان را خوب درک می کنید).
  • Fluency (چقدر خوب و چقدر راحت می توانید از زبان استفاده کنید).
  • وضوح و بیان (چقدر راحت می توانید آنچه می خواهید را منتقل کنید).

از کجا متوجه شویم که آیا به گفتاردرمانی نیاز داریم؟

اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما گمان می کند که شما یا فرزندتان دچار اختلال گفتاری هستید، آن ها برخی غربالگری های اولیه را توصیه خواهند کرد. این تست ها به تعیین علت اصلی هر گونه مشکل ارتباطی کمک خواهند کرد.

به عنوان مثال، اگر کودک شما در برقراری ارتباط مشکل دارد، ارائه دهنده خدمات درمانی ممکن است کودک شما را برای آزمایش شنوایی به یک شنوایی شناس ارجاع دهد. اگر کودک شما تست شنوایی را پشت سر بگذارد، ممکن است لازم باشد با یک آسیب شناس گفتاری کار کند.

گفتار درمانی چه می کند؟

گفتار درمانی به شما کمک می کند توانایی صحبت کردن و برقراری ارتباط با زبان را بهبود ببخشید. اینکه شما به چه نوع گفتار درمانی نیاز دارید به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله سن شما و اینکه چه وضعیت سلامتی یا گفتاری دارید.

آسیب شناس گفتار – زبان شما درمان مناسب را براساس وضعیت خاص شما توصیه خواهد کرد. روش ها و دسته بندی های مختلفی برای گفتار درمانی وجود دارد، و گفتار درمانگر شما روشی را پیدا می کند که برای شما بهتر عمل می کند.

کدام شرایط با گفتار درمانی درمان می شوند؟

گفتار درمانی می تواند به نفع هر کسی باشد که اختلال ارتباطی دارد. یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی نیز ممکن است گفتار درمانی را پیشنهاد دهد اگر شما اختلال شنوایی یا شرایط سلامتی دارید که بلع را دشوار می کند. ارائه دهنده خدمات درمانی شما ممکن است گفتار درمانی را برای کمک به موارد زیر توصیه کند:

آفازیا: افراد مبتلا به آفازیا ممکن است در خواندن، نوشتن، صحبت کردن و درک زبان دچار مشکل شوند. این بیماری اغلب پس از سکته مغزی یا آسیب به ناحیه ای از مغز که زبان را پردازش می کند، گسترش می یابد.

آپراکسیا: افراد مبتلا به آپراکسیا می دانند که می خواهند چه بگویند، اما در شکل گیری کلمات مشکل دارند. آن ها ممکن است در خواندن، نوشتن، بلعیدن و سایر مهارت های حرکتی دچار مشکل شوند.

اختلال مفصل بندی: افراد مبتلا به اختلالات مفصل بندی قادر به تولید صداهای خاصی از کلمات نیستند. برای مثال، آن ها ممکن است یک صدا را جایگزین صدای دیگر کنند.

اختلالات شناختی – ارتباطی: اگر ناحیه ای از مغز که توانایی تفکر شما را کنترل می کند آسیب ببیند، ممکن است در برقراری ارتباط دچار مشکل شوید. افراد مبتلا به اختلالات شناختی – ارتباطی ممکن است مشکلاتی در گوش دادن، صحبت کردن، حافظه و حل مساله داشته باشند.

Dysarthria: افراد مبتلا به Dysarthria ممکن است گفتار آهسته یا نامفهوم داشته باشند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که عضلاتی که گفتار شما را کنترل می کنند ضعیف می شوند. علل شایع شامل سکته مغزی، اسکلروز چندگانه (MS)، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)یا سایر اختلالات سیستم عصبی است.

اختلالات بیانی: افراد مبتلا به اختلالات بیانی ممکن است در بیرون آوردن کلمات یا انتقال افکار خود دچار مشکل شوند. اختلالات بیانی با سکته مغزی یا دیگر رویداده ای عصبی، تاخیر در رشد و کاهش شنوایی مرتبط هستند.

اختلالات روانی: اختلالات روانی سرعت، جریان و ریتم گفتار شما را مختل می کنند. لکنت زبان (گفتاری که قطع یا مسدود می شود)یک اختلال روانی است. به هم ریختگی (گفتاری که با هم ادغام شده و سریع است)نیز همین طور است.

اختلالات پذیرشی: افراد مبتلا به اختلالات پذیرشی در درک یا پردازش آنچه دیگران می گویند مشکل دارند. آن ها ممکن است دایره لغات محدودی داشته باشند، در پیروی از دستورها مشکل داشته باشند یا علاقه ای به مکالمات نداشته باشند.

اختلالات رزونانس: اختلالات رزونانس شرایط سلامتی هستند که حفره های دهانی یا بینی شما را تحت تاثیر قرار می دهند. آن ها می توانند جریان هوا را مسدود کرده و ارتعاشاتی که به شما در شنیدن صداها کمک می کنند را تغییر دهند. کام، لوزه های متورم و سایر شرایطی که بر ساختار دهان و بینی شما تاثیر می گذارند، می توانند باعث اختلالات رزونانس شوند.

چه سنی برای گفتار درمانی بهتر است؟

هر کسی که به کمک مهارت های گفتاری یا زبانی نیاز دارد، می تواند از گفتار درمانی بهره مند شود. هیچ سن و سالی وجود ندارد که برای کمک گرفتن بهتر یا صحیح تر باشد. هم گفتار درمانی کودکان و هم گفتار درمانی بزرگسالان می تواند به هر کسی که اختلال ارتباطی دارد کمک کند.

مطالعات نشان داده اند که کودکانی که به گفتاردرمانی نیاز دارند، بیش ترین موفقیت را زمانی به دست می آورند که آن را زود شروع کنند و در خانه با یکی از عزیزان خود تمرین کنند.

مرکز جامع توانبخشی سرو در زمینه ‘گفتار درمانی کودکان و بزرگسالان فعالیت می نماید. جهت تماس با کلینک جامع توانبخشی سرو باشماره تلفن های  3734-8809-021 و 6839-8808-021 تماس حاصل فرمایید.