هماهنگی چشم و دست

30 بازی برای تقویت هماهنگی چشم و دست

یکسری اشیا بر روی صفحه کاغذ بزرگ بچینید و از کودک خردسال یا پیش دبستانی بخواهید دور اشیا با ماژیکهای رنگی منحنی‌هایی بکشد. این فعالیت تمرینی برای هماهنگی چشم و دست است. خیلی از کودکان در دوران تحصیل به دلیل بدخطی و نامرتب نویسی مشکل دارند و در درس دیکته ضعف دارند، علت آن عدم هماهنگی چشم و دست هست. برای همین انجام بازیهای دست ورزی یک روش برای ایجاد آمادگی کودکان در نوشتن و ورود به مدرسه هست. مشکل در هماهنگی چشم و دست در بزرگسالی خیلی مهم هست زیرا در رشته‌های ورزشی، هنری و نوازندگی برای موفقیت لازم است تا افراد در این مهارت تبحر داشته باشند.

در هماهنگی دست لازم هست تا کودک با دقت ببیند و به کاری که انجام می‌دهد، خوب فکر کند.هرچه بزرگتر شود در دیدن و فکر کردن همراه با هماهنگی دست بهتر عمل می‌کند زیرا قدرت عصب شناختی در او تکمیل‌تر می‌شود. برای بچه‌های بزرگنر پیش دبستانی و دبستانی این فعالیت را در کلاس درس اجرا کنید. برگه‌ بزرگی بر روی تخته بچسبانید و بخواهید بصورت گروهی منحنی‌هایی لابه‌لای علامتها بکشند.

 بازی برای تقویت هماهنگی چشم و دست

۱- بازی دارت
۲- توپ و راکت
۳- توپ و قاشق
۴- قلاب و ماهیگری
۵- بازی پرتاب حلقه
۶- کارت دوخت
۷- مهره و نخ
۸- مازها
۹- پازل
۱۰- مینی بسکتبال
۱۱- بولینگ
۱۲- گرفتن و پرتاب توپ
۱۳- پیچاندن نخ دور قرقره
۱۴- حمل زنگوله بطوری که صدا نکند
۱۵- تیله بازی
۱۶- یک قل دوقل
۱۷- پینگ پنگ
۱۸- بازی دست به دست
۱۹- دومینو
۲۰- رمز نویسی
۲۱-  پر رنگ کردن نقطه چین ها و خط چین ها
۲۲- تصاویر فراستیک
۲۳- رنگ آمیزی اشکال
۲۴- چیدن اشکال
۲۵- کپی کردن اشکال
۲۶- تیراندازی با تفنگ پلاستیکی
۲۷- راه رفتن بین خطوط
۲۸- ردیابی کردن خطوط با مداد یا انگشت
۲۹- کوبیدن میخ در تخته
۳۰- حمل لیوان آب بدون اینکه آب بیرون بریزد.

مرکز جامع توانبخشی سرو در زمینه بازی درمانی کودکان اوتیسم، بیش فعالی،  اختلالات حسی، اضطرابی، پرخاشگری ،وسواسی و نافرمانی مقابله ای فعالیت می نماید. جهت تماس با کلینک جامع توانبخشی سرو باشماره تلفن های  3734-8809-021 و 09355505670 تماس حاصل فرمایید.