نقش پدر در تربیت کودک

معمولا در اکثر خانواده به نقش مادر در تربیت فرزند اهمیت بیشتری داده می شود و همین باعث می شود تا نقش پدر در تربیت کودک نادیده گرفته شود. بسیاری از خانواده ها از پدر به عنوان مسئول تامین نیازهای مالی یاد می کنند. در صورتی که در واقعیت پدرها نقش قوی تری در زندگی فرزندان خود دارند. این دیدگاه غلط موجب می شود تا میزان صمیمیت میان پدر و فرزندان کمرنگ شود.

با تحقیقات انجام شده روی افراد مختلف مشخص شده زمانی که نقش پدر در تربیت کودک به اندازه مادر حائز اهمیت است، کودکان به انسان های سالم تری از نظر احساسی و روحی تبدیل می شوند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با اهمیت نقش پدر در تربیت کودک به طور کامل آشنا کنیم.

نقش پدر در تربیت کودک چیست؟

همانطور که گفته شد برخلاف تصور عموم، نقش پدر در فرزندپروری کودکان به اندازه نقش مادران حائز اهمیت است. زیرا کودکانی که با پدران خود ارتباط قوی و صمیمی دارند، از نظر احساسی و روانی انسان های سالم تر و شادتری هستند. در گذشته پدران زمانی که می خواستن در تربیت فرزندان مشارکت داشته باشند، با آن ها بازی می کردند و اغلب این بازی ها فیزیکی و کمی خشن بودند.

اما امروزه تعریف دیگری از نقش پدر در فرزندپروری وجود دارد. با توجه به اینکه امروزه اکثر مادران نیز در کنار پدران به کار در بیرون از خانه مشغول هستند. نقش پدر در تربیت کودک تعریف گسترده تری پیدا کرده است. به همین دلیل است که در حال حاضر پدران علاوه بر کمک در کارهای منزل، در تعویض پوشک، خواباندن و نگهداری نمودن از کودکان نقش دارند.

معمولا فرزندان در سنین نوجوانی می خواهند شبیه با بزرگسالان رفتار نمایند. در این زمان اولین کسانی که به عنوان الگو انتخاب می نمایند، والدین خود هستند. از طرفی رفتار والدین با آن ها نقش بسیار موثری در شکل گیری شخصیت آن ها دارد. به طور مثال دخترانی که با پدر خود ارتباط صمیمی و قوی دارند در سنین نوجوانی با کوچک ترین محبتی جذب جنس مخالف نمی شوند.

از طرفی به راحتی می توانند تصمیمات عاقلانه ای در زندگی بگیرند. از آنجایی که از نظر عاطفی کاملا اشباع شده اند، در صورت برخورد با جنس مخالف کاملا عاقلانه برخورد می نمایند. همچنین پسرانی که با پدر خود ارتباط نزدیک تر و صمیمی تری دارند، برای بانوان ارزش بیشتری قائل می شوند. همچنین از غرور و عزت نفس بیشتری برخوردار می باشند. این افراد معمولا در صورتی که اشتباهی انجام دهند، سعی می کنند در ابتدا مشکل خود را با پدرشان در میان بگذارند.

به طور کلی در خانواده هایی که نقش پدر در تربیت کودک به اندازه نقش مادر است. فرزندان سالم تری رشد می نمایند. در این خانواده ها اهمیت دادن به یکدیگر، احترام گذاشتن به هم، مشارکت، علاقه متقابل و … به صورت رفتاری به کودک آموزش داده می شوند. به همین دلیل کودک نیز در سنین بالاتر به این قوانین پایبند خواهد بود. همچنین امکان تمایل پیدا کردن آن به سمت ناهنجاری های اجتماعی مانند سیگار کشیدن، دوستان ناباب، افت تحصیلی و … به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت. بنابراین اگر می خواهید فرزندان سالم تر و موفق تری داشته باشید، نمی توانید نقش پدر در تربیت کودک نادیده بگیرید.

تاثیر نقش پدر در تربیت فرزند

به طور کلی نقش پدر در تربیت کودک تاثیر بسیار زیادی در رشد فکری و احساسی او دارد. از طرفی حضور پدر در روند تربیتی کودک، از آسیب های شخصیتی در زندگی کودک جلوگیری می نماید. به طور کلی مهم ترین تاثیر نقش پدر در تربیت کودکان به شرح زیر می باشند:

کمک به رشد احساسات:

همانطور که گفته شد یکی از مهم ترین تاثیرات نقش پدر در تربیت کودک کمک به رشد احساسی کودک است. از آنجایی که کودکان به صورت ناخودآگاه و آگاهانه ویژگی های شخصیتی مختلفی را از پدر خود به ارث می برند. حضور پدر در روند تربیتی کودک می تواند تاثیرات فوق العاده مثبتی در ساخت شخصیت کودک داشته باشد. به طور کلی کودکانی که با پدران خود ارتباط صمیمانه تری دارند، معمولا اجتماعی تر از سایر همسالان خود می باشند.

پیشرفت تحصیلی:

از دیگر تاثیرات نقش پدر در تربیت کودک شناخت استعدادهای فرزند و همچنین تقویت نمودن آن ها است. از آنجایی که فرزند با پدر و مادر خود زمان کافی را می گذراند، می تواند در زمینه تحصیلی نیز از آن ها مشورت بگیرد. که همین موضوع منجر به پیشرفت تحصیلی و شناخت مهارت های فردی کودک می شود.

کاهش رفتارهای خشونت آمیز و پرخاشگری:

از آنجایی که فرزندان از والدین خود الگوبرداری می کنند. افرادی که ارتباط سالم و صمیمی با والدین خود ندارند، در آینده به افراد پرخاشگر و عصبی تبدیل می شوند. بنابراین از مهم ترین تاثیرات نقش پدر در تربیت کودک برقراری ارتباط موثر و صمیمی با او می باشد. که موجب می شود تا رفتارهای سالم و منطقی را بشناسد. از طرفی کودکانی که با پدر و مادر خود ارتباط سالم و صمیمی دارند، احترام متقابل را به طور درست و دقیق آموخته اند و همین موضوع موجب می شود تا رفتارهای خشونت آمیز کمتری نسبت به سایر افراد بروز دهند.

تاثیر عدم حضور پدر در تربیت فرزند

با توجه به اهمیت نقش پدر در تربیت کودک متوجه شده اید که عدم حضور پدر در روند تربیت کودک می تواند تاثیرات مخربی در رشد و شخصیت کودک داشته باشد. از مهم ترین تاثیرات مخرب عدم توجه به نقش پدر در تربیت کودک می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

کاهش اعتماد به نفس کودک:

یکی از ابتدایی ترین تاثیرات عدم توجه به نقش پدر در تربیت کودک کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس کودک است. کودکانی که با پدر خود ارتباط صمیمی و قدرتمندی ندارند، معمولا افرادی با اعتماد به نفس پایین هستند. به خصوص دخترانی که ارتباط صمیمی با پدر خود ندارند، معمولا در سنین نوجوانی و جوانی به فردی با عزت نفس پایین تبدیل می شوند.

ناتوانی در کنترل استرس:

از دیگر مشکلات عدم توجه به نقش پدر در تربیت کودک ایجاد اضطراب و استرس کودک ست. معمولا کودکانی که با پدران خود ارتباط خوب و صمیمی ندارند، در شرایط بحرانی و در صورت حضور در جامعه دچار استرس می شوند. به همین دلیل معمولا نمی توانند ارتباط خوبی با دوستان و همکلاسی های خود برقرار نمایند.

از دیگر مشکلات عدم توجه به نقش پدر در تربیت کودک:

با توجه به بررسی هایی که به صورت روانشناختی روی کودکان انجام شده است. مشخص شده علاوه بر مشکلات فوق، عدم حضور پدر در تربیت فرزندان می تواند با مشکلات دیگری نیز همراه باشد. به طور مثال کودکانی که ارتباط صمیمی با پدر خود ندارند، افرادی هستند که احساس امنیت کمتری در اجتماع دارند. همچنین این کودکان به خصوص دختران به راحتی نمی توانند به دیگران اعتماد کنند. بنابراین نمی توانند ارتباط موثر و مفیدی با اطرافیان خود برقرار نمایند. به همین دلیل به مرور زمان گوشه گیر و تنها می شوند و ممکن است پس از مدتی دچار مشکلاتی مانند افسردگی شوند.

مرکز جامع توانبخشی سرو در زمینه بازی درمانی کودکان اوتیسم، بیش فعالی،  اختلالات حسی، اضطرابی، پرخاشگری ،وسواسی و نافرمانی مقابله ای فعالیت می نماید. جهت تماس با کلینک جامع توانبخشی سرو باشماره تلفن های  3734-8809-021 و 09355505670 تماس حاصل فرمایید.